Blog

Mladí sú pri politických rozhodnutiach prehliadaní, zhodli sa štyria prezidentskí kandidáti. Súhlasili by aj so znížením veku voličov.
Volebný vek 16 rokov je už v niektorých krajinách realitou, v iných prebieha diskusia. Najnovšie 16- a 17-ročným občanom priznali právo voliť v tohtoročných eurovoľbách tri ďalšie krajiny Európskej únie. S cieľom rozbehnúť diskusiu o znížení veku voličov na 16 rokov aj na Slovensku, požiadalo 11 mimovládnych organizácii o názor na túto tému kandidátov na funkciu prezidenta SR.
Komentáre v médiách o rozšírení volebného práva od 16 rokov.
Prečítajte si naše komentáre k téme zníženia veku voličov v médiách Denník N (Prečo máme dať právo voliť ľuďom od 16 rokov) a Čierna labuť (Zapojme do volieb mladých 16+).
Rozhovor: Mali by mať volebné právo mladí už od 16 rokov?
Kým na Slovensku sa debata o znížení veku voličov ani poriadne nerozbehla, v susednom Rakúsku je to realita. Krajín, kde môžu voliť mladí ľudia, z roka na rok pribúda. Aké majú na to dôvody? A čo hrozí krajine, ktorá nepočúva názor mladej generácie? Na tieto aj ďalšie otázky odpovedali v rozhovore pre denník PRAVDA zakladatellia občianskeho združenia Dajme deťom hlas Andrea Hajdúchová a Vladimír Settey.
Zníženie veku voličov na 16 rokov je na Slovensku nová téma. Európske krajiny o nej už nielen diskutujú.
Zapojiť mladých ľudí do rozhodovania aj prostredníctvom zníženia veku voličov na 16 rokov je téma, o ktorej sa vedie v demokratických krajinách verejná a politická diskusia. Na Slovensku diskusia o znížení veku voličov neprebieha, čo sa podpisuje aj pod postoj verejnosti.
Aktivistky za voľby od 16 rokov: Demokracia musí urobiť krok smerom k mladým.
Mladí aktivisti a aktivistky vo Veľkej Británii spustili kampaň za zníženie veku na 16 rokov v najbližších voľbách v roku 2024. Kampaň zastrešuje British Youth Council (BYC) s podporou ďalších mládežníckych organizácií. Prečo je pre mladých ľudí dôležité, aby mohli voliť už vo veku 16 a 17 rokov a prečo by sme mali podporiť ich požiadavky?
Príbeh Iuventy je symbolom straty záujmu o deti a mladých
Budova Iuventy by v máji 2023 mala oslavovať 35 rokov. Len máločo dnes symbolizuje zmenu nášho vzťahu k deťom a mladým viac než budova Ústredného domu pionierov a mládeže Klementa Gottwalda – známa ako Iuventa v Bratislave. Štát stratil záujem o to, ako mladí žijú, ako trávia čas a stále odkladá systémové riešenia ich potrieb od zdravia cez… Pokračovať v čítaní Príbeh Iuventy je symbolom straty záujmu o deti a mladých
Na obavy zo zníženia veku voličov na 16 rokov nie sú dôvody, hovorí S. Kritzinger z Viedenskej univerzity.
Rakúsko bolo prvou krajinou Európy, ktorá už v roku 2007 umožnila mladým od 16 rokov voliť v národných voľbách. Sylvia Kritzinger sa venuje výskumu volebného správania mladých. V rozhovore hovorí o tom, akí sú najmladší voliči, ako vnímajú právo voliť, prečo treba v demokracií vzdelávať všetkých občanov bez rozdielu veku a prečo by sme mali znížiť vek voličov na 16 rokov.
Deti, ktorých stav si pýtal pomoc, rodičia museli strážiť doma
„Táto generácia detí, ale aj dospelých, je silno konfrontovaná s témami, ktoré ohrozujú našu existenciu. Mladí ľudia riešia navyše i ďalšiu existenciálnu tému – musia sa rozhodnúť, ako naložia so svojím životom. Na to, aby sa vedeli rozhodnúť, sa musia naučiť počúvať samých seba. Vypnúť facebooky a všetko, čo ich ruší. A to majú dnes ťažšie ako my,“ hovorí… Pokračovať v čítaní Deti, ktorých stav si pýtal pomoc, rodičia museli strážiť doma
Školy a školáci nemôžu pre energie žiť opäť v neistote
Ako by sme mohli charakterizovať voličov vo veku 16 a 17 rokov?Je to rovnako rozmanitá skupina ako ostatné vekové skupiny voličov. Z hľadiska demografie sú to ženy či muži, ktorí chodia do školy, alebo absolvujú prípravu na zamestnanie. A, samozrejme, pochádzajú z rôzneho rodinného prostredia.Nedá sa teda povedať, žeby mali špecifické vlastnosti a potreby, ako napríklad keď rozlišujeme medzi… Pokračovať v čítaní Školy a školáci nemôžu pre energie žiť opäť v neistote